Skip to content

Kā iemācīties kaitot?

Patiesībā normāli šis jautājums skanētu tā: “Kā iemācīties kaitot, neapdraudot savu un citu drošību?”

Jā, kaitbords (kaitošana, pūķošana) ir potenciāli ļoti bīstams sporta veids, ja pūķis tiek rokās nepieredzējušam cilvēkam, cilvēkam, kurš ir adrenalīna iespaidā vai vienkārši muļķim, kurš neapjauš tā bīstamību.

Visbīstamākās kaitošanas situācijas ir kaitošanas pirmie soļi ar īstu pūķi krastā- tā pacelšana, nolaišana un tamlīdzīgi. Pūķis jūrā varētu teikt, ka nav bīstams, izņēmuma situācijas robežojas ar klaju kaitošanas pamatlikumu nezināšanu.

Kaitbords

 

 

Tāpēc sāksim ar to, ka kaitošanas apmācībā 100% galvenais ir teorētiskās zināšanas. Lai pūķošana būtu droša, jāzin elementāras lietas par pūķošanai piemērotajiem vēja apstākļiem un pūķa pacelšanas un nolaišanas likumi šajos apstākļos.

Šīs teorētiskās zināšanas var daļēji iegūt internetā, noskatoties filmas, palasot kaut ko gūglē pēc atslēgas vārdiem, vai arī īrējot instruktoru, kurš palīdzēs. Neviens no šiem pieredzes gūšanas veidiem nav un nevar būt pilnībā muļķudrošs, tā kā rēķinieties, ka agri vai vēlu zināma personīgā pieredze ieviesīs korekcijas jūsu zināšanās par kaitošanas drošību, pat ja būsiet uz ūdens pavadījuši nevis stundas vai dienas, bet pat gadus!

Pirmais, kas ir vissvarīgākais kaitošanas apmācībā ir vēja virziena, vēja spēka un pūķa jaudas loga izpratne. Vējam jāpūš no jūras, lielākā vai mazākā leņķī pret krastu, bet nekādā gadījumā no krasta! Tam ir jābūt pietiekoši stipram, lai pūķis negāztos zemē, un pietiekoši vājam, lai negūtu traumatisku lidojumu krasta kokos pie nepareizas pūķa kustības. Apmācību ar īstu pūķi vajadzētu veikt 6-8 ms stiprā vējā (nopērciet vēja mērītāju- anemometru, tas noderēs arī turpmāk, maksā ap 30 Ls!). Plašas pludmales gadījumā, ja līdz krastam ir pārsimt metri (kā, piemēram, Bērzciema lagūnā) mācīties var arī nedaudz stiprākā vējā, bet ne pirmos soļus ar īsto (nevis mācību) pūķi! Mācību pūķīti var lidināt arī daudz vājākā vējā, bet tam jāpūš no jūras! (Vējš no krasta rada tādu turbulenci, ka jūs nevis iegūsiet izpratni par pūķa vadību, bet gan sačakarēsiet sev visu mācīšanās prieku!)

Vēja pašreizējo ātrumu un virzienu tuvākajā apkaimē var uzzināt no tādām lapām internetā kā Rīgas Siltuma meteostacija, windfinder.com, Rīgas lidostas meteostacija, Pērnavas ostas meteostacija, Jaunciema ostas meteostacija, balticroads.net, spilve.org.

Vēja prognoze tuvākajam laikam atrodama meteo.lt lapā, windguru.cz un ar tām vajadzētu pietikt!

Mācīties būtu jāsāk ar pūķošanas teoriju, kas ietver sevī skaidrojumu par vēja logu, parādot to arī praksē, kā arī citus aspektus, kas saistīti ar drošību, pūķa salikšanu, pacelšanu un nolaišanu, lai iztiktu bez traumām.

Dēļ iespējamajām kļūdām, kuras apmācītājs savā kaitošanas praksē varbūt nemaz nav vēl pieredzējis, nebūtu vēlams izmantot apmācībā cilvēka pakalpojumus, kurš pats nodarbojas ar kaitošanu tikai pirmo vai otro gadu vai dara to trešo gadu, bet reizi mēnesī.

Pirmie soļi būtu jāveic vai nu ar speciālu mācību pūķīti, vai maza izmēra parasto pūķi, vēlams saīsinātos striķos, un vadot to tikai ar divām rokām, pirmajos soļos izvairoties no ieāķēšanās trapecē. Tā drošāk.

Pūķa vadības apmācībai ar mācību vai mazo pūķīti būtu jāvelta vismaz pusstunda, lai pārliecinātos, ka “rokas nepinas”. Ja reizēm jums nesanāk pūķi virzīt vēlamajā virzienā, nesteidzieties, turpiniet ar mācību pūķi, kamēr pūķa vadība UN SAPRATNE PAR JAUDAS LOGU (“POWERZONU”) kļūs intuitīva.

Instruktoram ir jāspēj pastāstīt, kas ir šī jaudas zona, un vēlams, arī parādīt drošā dziļumā, lai ieviestu jūsos respektu pret pūķa jaudu, kas, attiecīgi, turpmākajā mācību procesā atturētu jūs no adrenalīna izraisītajām vēlmēm rādīt šovu krastā stāvošajiem no sērijas “paskat, es jau māku, re, kā tūdaļ izdarīšu!”

Apmācība būtu jāveic vismaz 200 vai pat vairāk metrus nostāk no citiem kaitotājiem un zonā, kura 100 m uz katru pusi ir brīva no pludmales apmeklētājiem. Vēlams zemāk pa vējam, lai netraucētu citiem pūķotājiem. Ja nogriezīsiet kādam bērnam ausi vai galvu ar pūķa asajiem striķiem, jums būs grūti pierādīt, ka instruktors ir pie kaut kā vainīgs, jo kaitošanas apmācības laikā netiek slēgti kaut kādi līgumi vai tamlīdzīgas juridiskas lietas, kas kaut kādā veidā pārliktu atbildību uz jūsu pūķošanas apmācītāju. Pašam vien nāksies par visu atbildēt, ja kas gadīsies!

Protams, ka naudaskārie instruktori, kuri pāris vasaras mēnešos pelna naudu ar kaitošanas apmācību, mēģinās jums pastāstīt, ka es pārspīlēju, un cik ļoti…tad lūk- arī no tādu instruktoru pakalpojumiem vajadzētu atturēties! Kaitbords 100 % drošs nav un nevar būt, un nebūs nekad, bet labāk negadījumu iespēju minimizēt!

Obligāti instruktoram ir arī jāpastāsta par to, kā pareizi pūķim piesiet striķus, pārbaudīt to pareizu piesiešanu, un jums, pirms darīt ko patstāvīgi, ir jābūt par to sapratnei! Pareizi ir attīt pūķa vadības bāru PA VĒJAM, un piesiet pūķi augšpus vējam. NEKAD nedariet otrādi, pat ja redziet, ka citi (iespējams, pat supermeistari) tā dara! Tieši tas pats attiecas uz pūķa drošības saitēm (drošību)– tās ir jāiemācās lietot intuitīvi, vairākas reizies noraujot krastā, kamēr pūķis ir uz zemes un nelido, lai iegūtu refleksu. Pūķis ar laikā norautu drošību un pareizi piesietiem striķiem nevienam ausis nenogriezīs, ja nu vienīgi iebelzīs pa pauri, un tas var būt bīstami tikai mazu bērnu kakliem.

Ja instruktors apmācības teorētiskajā daļā jums visu izstāsta par šiem aspektiem, kamēr jūsos rodas patiesa izpratne par šo visu, tad turpiniet apmācību pie šāda instruktora. Nekautrējieties visu vaicāt par drošību, lūgt vēlreiz ko izskaidrot vai parādīt, ja ko nesapratāt pilnībā, jo atcerieties- ja kas notiks ar jums vai kādu no pludmales apmeklētājiem- šī atbildība reāli gulsies uz jums, nevis uz cilvēku, kurš jūs apmāca!

Un nobeigumā- kad pirmo reizi Bērzciemā ar pūķi aizšļūksiet pa gludo ūdeni, jums gribēsies ļoti būt community daļai, kaiterim, un tā tālāk, bet atcerieties- ja jūs vēl nemākat kaitot kopējā barā, samainīties, un bieži guļat uz muguras ūdenī ar pūķi zenītā- jums nafig nav jālien spota centrā mācīties, bet jāapgūst kaitošanas prasmes nostāk, kur jūs nečakarējat kaitošanu citiem ar savu pūķi zenītā, nemācēšanu samainīties un gulēšanu ūdenī uz muguras un pūķi zenītā!

Kādu inventārs kaitošanai- pūķis un dēlis būtu piemērotāks iesācējiem pirmajiem gadiem, par to šajā rakstā, ļoti detalizēti: http://www.portreti.lv/kaitosana-kaitbords-kadu-inventaru-izveleties-iesacejam/

Detalizēta kaitborda apmācības programma (arī video, ar kuru palīdzību variet iemācīties kaitot paši) šeit: http://www.kaitbords.lv/wp/kaitborda-apmaciba/

 

 

Kā iemācīties kaitot?
5 (100%) 3 votes